
Het verhuren van een plaats op een beurs of tentoonstelling in België roept vragen op met betrekking tot de toepassing van de btw, dewelke vooral afhankelijk is van de aard van de verhuur en de hoedanigheid van de betrokken partijen.
Onroerende verhuur versus complexe dienstprestatie
Om te bepalen of btw verschuldigd is, moeten we eerst vaststellen of de verhuur van de standplaats als onroerende verhuur kan worden beschouwd. Dit is het geval als de klant enkel het exclusieve genot van de standplaats krijgt zonder bijkomende leveringen of diensten. Diensten zoals nutsvoorzieningen (water, gas, elektriciteit, wifi, etc.) die nodig zijn voor de exploitatie van de standplaats zijn geen bijkomende diensten. Als er naast het exclusieve genot van de standplaats ook andere diensten worden verleend, spreken we niet meer van louter verhuur. Deze diensten kunnen onder meer het inrichten, versieren en reinigen van de stand, reclamevoering, het verstrekken van gratis toegangskaarten, parkeerplaatsen, en bezoekersontvangst omvatten. Deze prestaties vormen samen één complexe dienstprestatie.
Btw-regime in geval van onroerende verhuur
Indien op basis van bovenstaande criteria de beursstand kwalificeert als een onroerende verhuur, dient een onderscheid te worden gemaakt naargelang de huurder een commerciële onderneming dan wel een vzw of een particulier is.
Of de standhouder in België of in het buitenland is gevestigd, maakt geen verschil voor de btw-heffing. Aangezien het een dienst in verband met een onroerend goed betreft, wordt de plaats van de dienst bepaald door de locatie van het onroerend goed, dat wil zeggen België als de beurs of tentoonstelling hier plaatsvindt.
Btw-regime in geval van complexe dienst
Indien er sprake is van een complexe dienst moet steeds 21% btw worden aangerekend, ongeacht de hoedanigheid van de huurder (commerciële onderneming, organisatie zonder winstoogmerk of particulier).
Als de standhouder een buitenlandse btw-plichtige is, gelden andere regels voor de plaats van de dienst. De btw wordt dan verlegd naar het land waar de standhouder is gevestigd als het om een EU-lidstaat gaat. Voor btw-plichtigen uit derde landen wordt geen btw in rekening gebracht, maar wordt op de factuur vermeld dat de plaats van de dienst buiten de EU ligt.
Als de standhouder een buitenlandse particulier is en de beurs of tentoonstelling in België plaatsvindt, moet 21% btw worden aangerekend.
Voorbeelden:
Samenvatting
In samenvatting, de btw-behandeling van de verhuur van een standplaats op een beurs of tentoonstelling in België hangt af van factoren zoals de aard van de verhuur en de hoedanigheid van de huurder. Het is belangrijk om deze aspecten zorgvuldig te overwegen om te bepalen of btw moet worden toegepast en tegen welk tarief.
DISCLAIMER: Dit artikel werd gepubliceerd/voor het laatst gewijzigd op 29-09-2023 en werd opgesteld conform de op dat moment geldende wetgeving, rechtspraak, rechtsleer en interpretaties. Sinds voormelde datum kunnen er zich wijzigingen voordoen waardoor dit artikel verouderde informatie kan bevatten.
Deel dit artikel
Vond je dit artikel nuttig? Deel het met anderen die er baat bij kunnen hebben.
Heb je een vraag?
Blijf je met vragen zitten na het lezen van dit artikel? Geen probleem! Ons team van experts staat klaar om je te helpen met persoonlijk advies.
Stel je vraag