
Sinds 1 januari 2018 moeten vrije beroepers, in tegenstelling tot commerciële ondernemers, geen 'billijke vergoeding' meer betalen wanneer ze muziek spelen in hun wachtzaal.
Dokters, advocaten, kinesitherapeuten, tandartsen en andere vrije beroepers halen geen enkel commercieel voordeel uit het spelen van muziek in hun wachtzaal. Hun cliënteel komt namelijk uit pure noodzaak naar de beroepspraktijk en niet voor de gezelligheid. De muziek dient enkel om het welbevinden van de bezoekers te ondersteunen, zonder dat ook hier enig concurrentievoordeel uit voortvloeit. De Federatie Vrije beroepen heeft er dan ook jarenlang voor gestreden om de extra vergoeding af te schaffen en sinds januari 2018 is het eindelijk zo ver.
De vrijstelling is wel gekoppeld aan vier cumulatieve voorwaarden:
Dit houdt echter niet in dat vrije beroepers ook worden vrijgesteld van de aangifte en betaling aan SABAM voor het spelen van muziek in hun wachtzaal en/of beroepspraktijk.
De billijke vergoeding gaat naar de uitvoerders en producenten van muziek, terwijl de SABAM-bijdrage gaat naar de auteur of componist van de tekst of muziek. Ongeacht de bron van de muziek (eigen CD, radio, streaminglijst,..) zal dus nog steeds een aangifte en een vergoeding verschuldigd zijn.
Boekhoudkantoor Certifisc adviseert starters, ondernemers en zelfstandigen. Neem vrijblijvend contact op.
DISCLAIMER: Dit artikel werd gepubliceerd/voor het laatst gewijzigd op 04-09-2018 en werd opgesteld conform de op dat moment geldende wetgeving, rechtspraak, rechtsleer en interpretaties. Sinds voormelde datum kunnen er zich wijzigingen voordoen waardoor dit artikel verouderde informatie kan bevatten.
Deel dit artikel
Vond je dit artikel nuttig? Deel het met anderen die er baat bij kunnen hebben.
Heb je een vraag?
Blijf je met vragen zitten na het lezen van dit artikel? Geen probleem! Ons team van experts staat klaar om je te helpen met persoonlijk advies.
Stel je vraag